Tulle Dime

Tulle Dimensions. Gerçek ya da kurgu muydu, yoksa gerzek ve karga mıydı?

27 Şubat 2011 Pazar

insanı sevgiye net cümleler değil karmaşık bahaneler yakınlaştırır


Neden kısa ve net cümlelerle konuştuğunda hep yanlış anlaşılma ihtimalin en yüksek orana çıkar? 
Gerekçeni bir bahane ile evlendirip olabildiğine karışık sununca ise hemen kabul görür? 
Aklı başında yetişkinlersek, karşımıza "öyle uygun görmüş demekki" diyebilecek kadar güvenmiyorsak, neden herkesi canım yavrum dostum cicim tatlım gibi sevgi kelimelerine boğup vıcı vıcı iilşkiler kurarız ki?
İnsanı günümüz sevgisine net cümleler değil karmaşık bahaneler yakınlaştırır mı demek lazım bu durumda. 
Hani yukarıdaki resimdeki gibi "fraktal"lar vardır. Birim bir desenin sürekli tekrar edilmesi ile oluşturulan şekiller. Birim desen ile bütün şekli yanyana koydugunda ise onlarda aynıdır.


kıssadan hisse: bahane olsun olmasın her gerekçe çıplak ya da fraktal yapısında, yine aynı değil mi?

5 inandım inanmadım kuyuya taş atayım diyenler:

Kısa ve net cümleler karşımızdakinin bekledikleri değildir çünkü. Genelde konuya dair daha detaylı ve açıklayıcı cümleler bekleriz karşımızdakilerden.
 
bilmem beklemeden anlatılması daha anlamlı benim gözümde. varsın isterse anlatsın. güven gerçekten varsa kısa olan cümleler yetiyor gibi, güven ne kadar az ise cümleler de o kadar uzuyor....
 
kısa ve net konuşmak yerine uzun uzun cümlelerle anlattım derdimi ama o anlamadı ve çıkarttı beni hayatından yani diyeceğim o ki bu cümlelerin kısalığına ya da uzunluğuna bağlı değil karşınızdakinin sizin hakkınızda o an ne düşündüğü ve eylemi !
 
dengesiz haklisin, bir ustteki yorumuma bakarsan ben de aslolanin guven oldugunu soylemistim. Sen daha guzel bir kapsama tasimissin; aslolan kisinin senin hakkinda ne dusundugu ve eylemi. katiliyorum! bunu bilerek de kisa cumle kurmak daha iyi derim:)
 
o zaman hep birlikte nice kısa ve anlamlı cümlelere:)