Tulle Dime

Tulle Dimensions. Gerçek ya da kurgu muydu, yoksa gerzek ve karga mıydı?

26 Şubat 2012 Pazar

Hamster Tekeri ve Tekere Sokulan "Neden" ÇomağıBu ara çevremde çok sayıda kişide gördüğüm bir sorundan bahsetmek istiyorum. Buna “Hamster Tekerleği Sendromu” adını taktım.
Çok kısaca insanın farkında olarak veya olmayarak aynı hataları yapması ve kendini sadece kişilerin değiştiği aynı olaylar içinde bulması. Bunun farklı versiyonları var. Mesela bazen aynı insanla yaşanabilir olanı var. Bu da var olan problemleri görmezden gelerek ya da kabul etmeyerek bitmiş olan bir şeye uzatmaları oynatmak. Kendi açımdan bu tarz bir hamster tekerinden kurtulmam zamanımı aldı. Bunun bir hamster tekeri olduğunu fark etmem ve çözümlemem ise daha da zamanımı aldı. Siz siz olun gençler, bir problem varsa üzerine gidin.
Neyse, benim bahsetmek istediğim bir hamster tekerinin içinde olup olmadığınızı fark etmek.
-          Neden hep aynı şeyler başıma geliyor?
-          Neden hep hebelenin hübelesi hebeliyor?
Anahtar soru “Neden hep”. Eğer bu sorunun sorulduğu bir olaylar silsilesi varsa hayatınızda, tebrik ederim, sizin de bir tekeriniz var!
Bu çok karmaşık görünen, bir türlü cevap verilemeyen sorunun cevabını vereyim, sizi zahmetten de kurtarayım: Sen! Evet duyulmak istenmeyen bir gerçek.
Hayatta karşısına çıkan insanları kişinin kendisi seçiyor. Beğenin ya da beğenmeyin.
Hamster tekerinin başlıca sebeplerinden biri, kaybetme korkusu. Son derece mantıklı. Yalnız hamster tekerinde iken sadece zaman uzuyor, sonuç aynı, sorun bu. Eğer hamster tekeri kaybetmemeyi sağlasaydı yine oluru var derdim. Ama sağlamıyor, sağlamadığı gibi de sermayeden yiyor.
Bu tekeri kırmanın tek yolu da “Neden hep” sorusunu “Neden seçtim” sorusuna dönüştürmek. Kontrolü hissedin, vitesin başına kendinizin geçtiğini görmek nasıl olur bir hayal edin.
Biliyorum zor. Ama sonuç aynı ise üstelik hamster tekerinde daha fazla zarar görüyorken, sadece yavaş ve uzun olduğu için farkına daha geç varılıyorken, böyle yapmak popo üstü düştüm hissi verebilir. Yine de  kesinlikle zararı da çok daha az verir.
Benden söylemesi.

2 inandım inanmadım kuyuya taş atayım diyenler:

Mucize çalışma hamstera yapılanı Zeuscuğum kulu Sisifosa yapmış vakti zamanında aslında. Sen tut onca bilimsel araştırma ile çalış didin üret, sonra bir tekerleğe mahkum bir canlı kıl. Zeus çoğumuza da bunu yapıyor aslında. Ancak Sisifos atam ibret olsun bize, (hamsterlar sadece ibret olmak için yaratılmamış olsun) tekerleklerimizi kırma zamanını geçirerek kafamızı duvarlara vurmayalım.

Ve evet hoşgeldim, hoşbulduk ;))
 
Aro, hoşgeldinden önce nerelerde kaldın demek istiyorum. Güzel aklın güzel yorumlarından neden mahrum bıraktın diye sitem etmek istiyorum:) Her zaman bana hoş gelirsin biliyorsun, ondan demiyorum:)